W naszej prowincji zakonnej trwają przygotowania do Jubileuszu 600-lecia śmierci jej współpatrona – bł. Jakuba Strzemię. Z tej to okazji relikwie Błogosławionego – na co dzień przechowywane w katedrze wawelskiej – rozpoczęły peregrynację po świątyniach i klasztorach franciszkańskich. W dniach 20-22 marca nawiedziły naszą krakowską Bazylikę.

W piątek o godz. 16.00 wspólnoty klasztorna i seminaryjna zebrały się przed głównym wejściem do świątyni, aby  przy śpiewie pieśni „Witaj Jakubie błogosławiony” wprowadzić trumienkę z relikwiami.

wprowadzenie relikwii do Bazyliki
wprowadzenie relikwii do Bazyliki

„Błogosławiony Jakubie, razem z Tobą zapraszamy Trójcę Przenajświętszą wraz ze swoją łaską do naszego życia. Wraz z Tobą modlimy się do Najświętszej Maryi Panny: „Okaż mi się Matką” i jakże pragniemy usłyszeć te słowa: „Masz matkę i Syna”, przez ziemskie życie chcemy zasłużyć na oglądanie Jego i Jej w niebie. Te pragnienia składamy przez Twoje ręce Bogu naszemu, tu w tej świątyni. Dziś wpatrujemy się w Twój przykład i trwamy przy Twoich relikwiach i polecamy Bogu przez Twoje wstawiennictwo wszystko co nas boli, wszystkie nasze braki”. – modlił w czasie powitania relikwii przełożony klasztoru – o. Stanisław Glista.

Po umieszczeniu trumienki w odpowiednio przygotowanym miejscu odśpiewaliśmy nieszpory. Po nich miała miejsce uroczysta msza św., której przewodniczył proboszcz katedry wawelskiej – ks. prałat Zdzisław Sochacki. W dalszej kolejności odbyło się nabożeństwo Arcybractwa Męki Pańskiej, Gorzkie Żale i procesja eucharystyczna.

msza św. na rozpoczęcie peregrynacji
msza św. na rozpoczęcie peregrynacji

W piątek popołudniu, sobotę i niedzielę podczas wszystkich Mszy św. okolicznościowe kazania o tematy ce związanej z bł. Jakubem głosił o. Jan Grzywna z Kalwarii Pacławskiej. W sobotę był też czas na czuwanie przy relikwiach istniejących przy naszym klasztorze grup modlitewnych.

W niedzielę o 16.30 uroczystej mszy św. na zakończenie peregrynacji przewodniczył następca bł. Jakuba na stolicy biskupiej we Lwowie – J. Em. ks. kard. Marian Jaworski. Swoją obecnością na tej Eucharystii zaszczycili nas również: ks. inf. Władysław Gasidło – nasz dziekan, ks. inf. Janusz Bielański z katedry wawelskiej, o. Jacek Waligóra – prowincjał Kapucynów, gwardian klasztoru Bernardynów, Bracia Albertyni, siostry Sercanki. Wśród koncelebrujących byli także o. prowincjał Jarosław Zachariasz, jego sekretarz – o. Jan Maria Szewek, o. Władysław Lizun ze Lwowa, o Bogusław Dąbrowski z Ugandy oraz liczni kapłani z naszego klasztoru.

„Spoglądając na współczesne czasy – mówił w homilii ks. Kardynał – wydaje się, że na nowo potrzebny jest taki zapał apostolski uczniów Chrystusa, w tym także Franciszkanów, którzy współczesnemu zagubionemu człowiekowi zaniosą Chrystusa i Jego Dobrą Nowinę”. Dlatego też postulował o nowych, współczesnych bł. Jakubów. Zachęcał także do rozwijania kultu tego błogosławionego, bo wiele ma on nam współczesnym do zaoferowania.

J. Em. ks. kard. Marian Jaworski
J. Em. ks. kard. Marian Jaworski
kapłani koncelebrujący i wierni wokół trumienki z relikwiami
kapłani koncelebrujący, bracia klerycy i wierni zgromadzeni wokół trumienki z relikwiami

Na zakończenie mszy odśpiewaliśmy dziękczynne „Te Deum”. Natomiast po mszy św. o 19.00. miał miejsce obrzęd pożegnania relikwii, w czasie którego ojciec Gwardian zawierzył naszą wspólnotę bł. Jakubowi.

pożegnanie relikwii bł. Jakuba Strzemię
pożegnanie relikwii bł. Jakuba

Więcej zdjęć z nawiedzenia relikwii bł. Jakuba Strzemię w naszej Bazylice można zobaczyć w galerii.

bł. Jakub Strzemię

Bł. Jakub urodził się w roku 1340. Jako młodzieniec wstąpił do zakonu franciszkanów. Zasłynął jako gorliwy misjonarz wschodnich kresów. W roku 1391 został arcybiskupem halicko-lwowskim. Z wielką gorliwością organizował życie religijne w rozległej archidiecezji. Odznaczał się gorącym nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej. Cieszył się zaufaniem króla Władysława Jagiełły. Umarł 20 października 1409 roku.

Więcej informacji na temat życia bł. Jakuba i jego kultu można znaleźć na stronie: www.jakubstrzemie.pl

2

  • s

    A co to jest nawiedenie?

    Odpowiedz
  • br. Marian

    Dzięki za spostrzeżenie. Już się poprawiłem.
    Pax! 🙂

    Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.