W liturgiczne wspomnienie Błogosławionego Jakuba Strzemię (21 września) nasza franciszkańska bazylika w Krakowie otrzymała relikwie współpatrona naszej prowincji zakonnej, którym jest właśnie bł. Jakub.Instalacja relikwiarza odbyła się bezpośrednio po uroczystej mszy św., której przewodniczył o. Jarosław Zachariasz – prowincjał.

Relikwiarz bł. Jakuba Strzemię w czasie sprawowania Eucharystii
Relikwiarz bł. Jakuba Strzemię w czasie sprawowania Eucharystii

Relikwiarz w kształcie krzyża równoramiennego, opleciony sznurem franciszkańskim został w asyście uroczyście wniesiony przed ołtarz główny, a po celebracji umieszczony w bocznym ołtarzu św. Antoniego, który wraz z bł. Jakubem jest współpatronem naszej prowincji.

Instalacja relikwiarza w ołtarzu św. Antoniego
Instalacja relikwiarza w ołtarzu św. Antoniego

Po zakończeniu uroczystości wszyscy zebrani mogli poprzez ucałowanie, uczcić relikwie bł. Jakuba Strzemię. Więcej o bł. Jakubie na stronie www.jakubstrzemie.pl

Bł. Jakub Strzemię (1340-1409)

W XIV wieku był jedną z najbardziej wpływowych osobistości nie tylko w zakonie franciszkańskim, ale także w Kościele w Polsce. Jakub Strzemię (Strepa) urodził się na terenie diecezji krakowskiej w roku 1340. Przyszedł na świat w rodzinie szlacheckiej, która w herbie miała strzemię. Stąd wziął się jego przydomek „Strzemię”, niekiedy używany w łacińskim odpowiedniku – „Strepa”. Jego rodzina osiedliła się we Włodzimierzu na Rusi. W młodym wieku wstąpił do zakonu franciszkanów, pragnął być misjonarzem na kresach wschodnich, które przyłączył do Polski król Kazimierz Wielki. W latach 1385-1388 był przełożonym klasztoru Świętego Krzyża we Lwowie.

W 1375 roku wybrano go we Lwowie przełożonym Stowarzyszenia Braci Pielgrzymujących dla Chrystusa, które skupiało w swoich szeregach dominikanów i franciszkanów, prowadzących misję ewangelizacyjną na Rusi i w Mołdawii. Jakub z gorliwością i oddaniem pracował jako misjonarz na Rusi Czerwonej, Wołyniu, Podolu i Wołoszczy.

W XIV wieku zaczął rozpowszechniać się zwyczaj urządzania adoracji Najświętszego Sakramentu oraz procesji eucharystycznych z monstrancją. Jakub odznaczał się szczególnym nabożeństwem do Eucharystii, był także wielkim czcicielem Matki Boże.

Zmarł 20 października 1409 roku. W testamencie napisał, aby sprzedać paramenty liturgiczne, które ofiarował mu Władysław Jagiełło, a otrzymane pieniądze rozdać jako jałmużnę. W poczet błogosławionych zaliczył go papież Pius VI w 1790 roku. Liturgiczne wspomnienie bł. Jakuba przypada 21 października.

za www.franciszkanie.pl

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.