Krakowska prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) ma dwóch patronów — św. Antoniego oraz bł. Jakuba Strzemię. 21 października obchodziliśmy święto drugiego z nich.

Jego notka biograficzna dostępna jest m.in. na portalu brewiarz.pl. Podaje ona następujące informacje. Oprócz tego, że był franciszkaninem, wiadomo, że należał do Stowarzyszenia Braci Pielgrzymujących dla Chrystusa we Lwowie, które działało na terenach Rusi i Mołdawii. Okazał się gorliwym przełożonym lwowskiego konwentu. W 1391 r. papież mianował go arcybiskupem Halicza. Włożył wielki wkład w rozwój katolicyzmu na Rusi. Szczególnym zaufaniem darzyła go para królewska: Władysław Jagiełło i Jadwiga. W 1404 r. dokonał poświęcenia świeżo wybudowanej katedry lwowskiej. Odszedł do Pana 20.10.1409 r. Zapamiętano jego ubóstwo i cześć, jaką żywił do Najświętszego Sakramentu.

W naszej prowincji jego liturgiczne wspomnienie obchodzone jest również jako dzień modlitw o kanonizację bł. Jakuba. Z tej racji w ramach modlitw w ciągu dnia, udaliśmy się procesyjnie do ołtarza, przy którym wystawione są relikwie współpatrona naszej prowincji, aby odśpiewać hymn ku jego czci. Popołudniową porą, wraz ze wspólnotą klasztorną zebraliśmy się na wspólnej Mszy Świętej. Bezpośrednio po jej zakończeniu odbyło się tzw. „nabożeństwo mitry”, w trakcie którego wystawiona została wyjątkowa relikwia — mitra bł. Jakuba. Jej wprowadzenie na jeden z bocznych ołtarzy bazyliki zostało połączone z procesją wejścia Mszy Świętej. Zwyczaj praktykowania wspomnianego nabożeństwa jest związany z podaniami mówiącymi o uzdrowieniach z dolegliwości głowy w trakcie nakładania wiernym mitry bł. Jakuba.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.