Dnia 20 marca w naszej Bazylice święcenia diakonatu z rąk bp. Piotra Skuchy przyjęli dwaj nasi bracia – br. Marcin Urbański oraz br. Marian Michasiów.

DSC_8290

W homilii biskup zwracając się do nich, ale także i zarazem do wszystkich zebranych na tej uroczystości powiedział, że powinniśmy być zatopieni w modlitwie ponieważ czym sami się żywimy tym karmić będziemy innych. Godność diakona to także przede wszystkim służba – Słowa, Ołtarza i Miłości. Święcenia diakonatu, jak powiedział biskup, to duch służby. Życzył również nowo wyświęconym by taki duch towarzyszył im również na dalszej drodze życia duchowego.

Bracia Marcin i Marian zaraz  po Eucharystii podziękowali przede wszystkim i w pierwszej kolejności Bogu za to , że ich „grzesznych i słabych” powołał do tej szczególnej służby Kościołowi i Zakonowi.

DSC_8423

Naszym braciom życzymy wytrwałości i potrzebnych łask Bożych w ich posługiwaniu oraz zapewniamy o modlitwie w ich intencji.

Diakonat jest jednym z trzech stopni sakramentu święceń. Jest też nazywany sakramentem służby. Do jego funkcji należy m.in.: asystowanie biskupowi i kapłanowi a czasie funkcji liturgicznych, udzielanie chrztu, komunii świętej oraz zanoszenie jej chorym, możliwość przewodniczenie obrzędom pogrzebu i pochowania, głoszenie Ewangelii, czytanie wiernym Pisma św., oraz przepowiadanie jak i nauczanie.

1

 • M iE Stortowie

  Bracie Marianie, Bracie Marcinie – cóż powiedzieć ?
  – Gratulujemy Wam, a Panu Bogu dziękujemy,
  że Was wynalazł w tłumie.
  Widząc Wasze uśmiechnięte twarze cieszymy się razem z Wami i prosimy Pana, aby
  Was błogosławił i strzegł każdego dnia…

  Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.