Pięć seminariów franciszkańskich ze Śląska i Małopolski spotkało się na wspólnej majówce w Krakowie. W pikniku przy Ojcowskiej wzięli udział klerycy, rektorzy, wychowawcy i przedstawiciele zarządów prowincji. W sumie blisko dwustu braci.

Były konkursy piosenki franciszkańskiej, inscenizacji teatralnych, prezentacji multimedialnych, a także zawody sportowe (siatkówka, tenis stołowy, piłka nożna).

Spotkanie integracyjne rozpoczęło się wspólną mszą św., którą rektor Wyższego Seminarium Franciszkanów w Krakowie-Bronowicach Wielkich o. Krzysztof Paszkiewicz OFM uznał za „najwspanialszą i najważniejszą część dzisiejszego dnia”.
Mszy przewodniczył wikariusz Prowincji Matki Bożej Anielskiej o. Teodor Knapczyk OFM, a kazanie wygłosił przełożony Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię o. Jarosław Zachariasz OFMConv.

Piknik franciszkański Kraków 1.05.2008

Pięć seminariów franciszkańskich ze Śląska i Małopolski spotkało się na wspólnej majówce.


Nasz seminaryjny band – Fioretti

W homilii prowincjał mówił o nadziei, jaką wiąże z młodymi zakonnikami, kształcącymi się we franciszkańskich seminariach. „Patrząc na Was, Kochani Bracia, na to nasze niezwykłe zgromadzenie, myślę o naszej przyszłości, o kolejnych dniach i latach wielkiej franciszkańskiej Rodziny, która wzorem naszych poprzedników – być może przez następne 800 lat – będzie mówić o Franciszku z Asyżu w wielu miejscach i kościołach świata”.
O. Zachariasz zachęcał braci do stawiania sobie pytania, „kim był Franciszek z Asyżu i kim jesteśmy my”. Bo zdaniem przełożonego krakowskiej prowincji franciszkanów św. Franciszek dla jednych jest boskim demagogiem, dla drugich jedynym na świecie całkowicie szczerym demokratą, dla innych bohaterem humanizmu czy zaranną gwiazdą epoki odrodzenia, a dla jeszcze innych człowiekiem niezwykłym, wybitną postacią historyczną i wzorem chrześcijańskich cnót.

Braciom zgromadzonym w świątyni życzył odwagi i łaski, aby całą życiową nadzieję złożyli w Bogu – „jedynym dobru”.
Piknik jest jednym ze sposobów jednoczenia środowiska franciszkańskiego trzech zakonów męskich: Zakonu Braci Mniejszych, Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych i Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Obok niego na uwagę zasługuje działalność Ośrodka Studiów Franciszkańskich PAT, Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich, Konferencji Rektorów Seminariów Franciszkańskich oraz praktyka wspólnych wykładów monograficznych dla braci kleryków z piątego i szóstego roku studiów.

za www.franciszkanie.pl

2

  • wojtek

    calkiem niezle prezentuje sie nowa strona. Gratulacje Pawel!

    Odpowiedz
  • br.Paweł

    Dzięki, robię co mogę… 🙂

    Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.