27 stycznia Kościół katolicki w Polsce obchodzi IX Dzień Islamu. Z tej racji o godz. 15.30 w naszej Bazylice odbyło się nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego ks. kard. Stanisława Dziwisza z udziałem Muzułmanów.

nabożeństwu przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz
nabożeństwu przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz

Hasło tegorocznego Dnia Islamu brzmiało „Wspólnie na rzecz godności małżeństwa i rodziny”. Dlatego też teksty czytań zaczerpnięte zostały z Uroczystości Świętej Rodziny.

Oprócz przewodniczącego liturgii ks. kard. Stanisława Dziwisza w modlitwie uczestniczyli m.in.: ks. prof. Łukasz Kamykowski, dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Ekumenii i Dialogu Papieskiej Akademii Teologicznej,  o. Stanisław Glista, przełożony klasztoru i kustosz bazyliki oraz imam Ali Abi Issa, dyrektor Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego we Wrocławiu. Podczas nabożeństwa śpiewał Zespół Muzyki Dawnej „Perfugium”.

ks. prof. Łukasz Kamykowski - organizator tego modlitwenego spotkania wita przybyłych wiernych i gości
ks. prof. Łukasz Kamykowski wita przybyłych wiernych i gości
podziękowania imama
podziękowania imama Alego Abi Issy z Wrocławia
Zespół Muzyki Dawnej "Perfugium"
Zespół Muzyki Dawnej "Perfugium"

Ks. Kardynał w skierowanym do zebranych słowie Bożym podkreślił doniosłą rolę rodziny w kształtowaniu w człowieku postawy dialogu, pokoju. Zwrócił też uwagę na godzące w rodzinę wojny oraz postawę konsumpcjonistyczną.

kazanie księdza Kardynała
kazanie księdza Kardynała

Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. Został on ustanowiony decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako „dzień modlitw poświęcony islamowi”. Liczbę wyznawców islamu w Polsce ocenia się na ok. 20-25 tys. osób.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.