19 listopada nasza wspólnota seminaryjna przeżywała drugi w tym roku akademickim i formacyjnym dzień skupienia.

Tym razem konferencje głosił nam o. Piotr Matuszak, przełożony klasztoru warszawskiej prowincji franciszkanów w Lublinie. Zaproponował on nam zatrzymać się nad 21 rozdziałem Ewangelii według św. Jana, aby w świetle przedstawionych tam postaw apostołów zrewidować własne.

Pierwszej nauki wysłuchaliśmy już wieczór wcześniej, podczas nieszporów. Po nich miała miejsce wspólnotowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Następnego dnia była druga konferencja, a po niej dzieliliśmy się owocami własnej medytacji zaproponowanego nam fragmentu Ewangelii.

nobożeństwo wypominkowe
nabożeństwo wypominkowe w kaplicy seminaryjnej

Popołudniu odbyło się seminaryjne nabożeństwo wypominkowe. Klęcząc przed eucharystycznym Jezusem prosiliśmy o szczęście wieczne bliskich nam zmarłych słowami Koronki do Bożego Miłosierdzia.

Zwieńczeniem tego dnia skupienia był udział w odprawianej w naszej bazylice uroczystej Mszy św. odpustowej ku czci bł. Salomei Piastówny, żyjącej w XIII wieku pierwszej polskiej klaryski. Wraz z nami modlili się również bracia kapucyni z Krakowa. Liturgii przewodniczył o. Jordan Piotr Śłiwiński, kapucyn.

o. Jordan przewodniczy sumie odpustowej
o. Jordan przewodniczy sumie odpustowej

Po Mszy św. kapłani, asysta i wierni udali się do kaplicy bł. Salomei, gdzie odmówiona została litania i nastąpiło uczczenie relikwii Błogosławionej.

ucałowanie relikwii bł. Salomei
ucałowanie relikwii bł. Salomei

W klasztorach franciszkańskich dzień skupienia odbywa się raz na miesiąc. Jest to pewnego rodzaju forma rekolekcji. Wśród codziennego zabiegania pozwala on zakonnikom przypomnieć sobie o tym, co najważniejsze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.