2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwanego świętem Matki Bożej Gromnicznej, w Kościele co roku obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Z tej okazji nasza wspólnota klasztorno-seminaryjna zgromadziła się o godz. 16.00 w Bazylice na uroczystych nieszporach – wieczornej modlitwie Kościoła. Liturgii przewodniczył gwardian (przełożony) naszego klasztoru – o. Stanisław Glista.

uroczyste nieszpory w Bazylice
uroczyste nieszpory w Bazylice
nieszporom przewodniczył ojciec Gwardian
nieszporom przewodniczył ojciec Gwardian

Następnie o 16.30 ojciec Gwardian odprawił mszę świętą w intencji wszystkich ojców i braci posługujących w klasztorze, braci formujących się w seminarium, pracujących w klasztorze i Bazylice sióstr zakonnych i wszystkich obecnych na liturgii osób konsekrowanych. Eucharystię tą koncelebrowali liczni kapłani z naszego klasztoru i seminarium.

koncelebra mszy świętej
koncelebra mszy świętej

Delegacja naszej wspólnoty uczestniczyła również w ogólnokrakowskich obchodach Dnia Życia Konsekrowanego w kościele Kanoników Regularnych p.w. Bożego Ciała na Kazimierzu. Tam o godz. 18.45 uroczystej mszy św. przewodniczył metropolita krakowski – kard. Stanisław Dziwisz. W koncelebrze byli m.in. wikariusz naszej prowincji – o. Paweł Dybka oraz ojciec Rektor.

nasi bracia na mszy św. w kościele Bożego Ciała
nasi bracia na mszy św. w kościele Bożego Ciała
ojciec Wikariusz i ojciec Rektor w koncelebrze
ojciec Wikariusz i ojciec Rektor w koncelebrze

Wieczorem spotkaliśmy się na wspólnej rekreacji przy pizzy, którą z okazji Dnia Życia Konsekrowanego ufundował nam ojciec Gwardian.

Pierwszy raz Kościół powszechny obchodził Dzień Życia Konsekrowanego w 1997 roku. Jan Paweł II ustanowił go, widząc, że w Rzymie od kilkudziesięciu lat święto 2 lutego, kiedy przypada Ofiarowanie Pańskie, gromadziło spontanicznie wokół papieża oraz pasterzy diecezji licznych członków Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego (siostry i braci zakonnych). Dzień ten jest okazją do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Tegorocznym obchodom Dnia Życia Konsekrowanego w Polsce towarzyszyło hasło „Osoby konsekrowane otaczają szczególną troską życie”. Jednocześnie już po raz piąty odbyła się zbiórka ofiar na rzecz zakonów kontemplacyjnych.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.