Po raz kolejny w murach naszego seminarium rozbrzmiało „Gaudeamus igitur”
W dniu dzisiejszym (17.10.2008) uroczyście i oficjalnie rozpoczęliśmy nowy rok akademicki 2008/2009. O godzinie 10.00 w Bazylice św.Franciszka rozpoczęła się msza święta, której przewodniczył Prowancjał o.Jarosław Zachariasz. Następnie w auli bł.Jakuba Strzemię schola odśpiewała pieśń „Gaude Mater Polonia” (łac. O ciesz się, Matko-Polsko). Tradycyjnie odbyła się immatrykulacja (łac. immatriculare – „wciągnąć do spisu”) – czyli zaliczenie w poczet studentów braci, którzy we wrześniu zakończyli nowicjat i złożyli swoje pierwsze śluby.
[singlepic=348,320,240,,center]
Miał też miejsce wykład inauguracyjny, pt. „Jakub Strzemię – franciszkanin, arcybiskup halicko – lwowski 1340 – 1409” który wygłosił o.dr Zdzisław Gogola OFMConv.
Na zakończenie schola WSD odśpiewała „Gaudeamus igitur” (łac. Radujmy się więc).
Więcej zdjęć w Galerii >>>
Gaude Mater Polonia jest średniowieczną, polską pieśnią hymniczną napisaną w języku łacińskim na melodię chorału gregoriańskiego O salutaris Hostia (O, zbawcza Hostio)..Pochodzi z XIII wieku. W tłumaczeniu na język polski tytuł brzmi Raduj się, Matko Polsko. Utwór, którego najstarszy zapis zachował się w Antyfonarzu kieleckim z 1372 roku, został napisany przez Wincentego z Kielczy na kanonizację biskupa Stanisława ze Szczepanowa w 1253 roku, jako część oficjum rymowanego o św. Stanisławie – Historia gloriosissimi Stanislai. Po raz pierwszy pieśń została wykonana w Krakowie podczas uroczystości kanonizacyjnych w 1254 roku.
Gaudeamus igitur (łac. Radujmy się więc) jest powszechnie znaną w Europie studencką pieśnią hymniczną śpiewaną obecnie w czasie uroczystości akademickich, pierwotnie prawdopodobnie podczas nieoficjalnych (niekiedy bardzo nieoficjalnych) spotkań studenckich.
1
😛