Na zakończenie obrad Kapituły prowincjalnej w Harmężach k. Oświęcimia odbyła się tzw. “Kapituła namiotów”.

Jest to spotkanie wszystkich braci Krakowskiej Prowincji Franciszkanów obchodzone jest cztery lata w trakcie obrad lub na zakończenie ostatniej sesji Kapituły zwyczajnej – zakonnego parlamentu.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Eucharystią sprawowaną w KL Auschwitz której przewodniczył o. biskup Jerzy Maculewicz – franciszkanin – administrator apostolski w Uzbekistanie.

 


Kwiaty pod Ścianą śmierci złożyli o. Jarosław Zachariasz. o. bp Jerzy Maculewicz
i asystent generalny o. Jacek Ciupiński

 

Msza św. w KL Auschwitz

Wśród zaproszonych gości był Pan Marian Kołodziej z żoną, który jest byłym więźniem KL Auschwitz i autorem stałej wystawy “Klisze pamięci – labirynty” znajdującej się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Po mszy świętej wszyscy udali się do Cenrum św. Maksymiliana, gdzie odbyło się poświęcenie kaplicy w której znajduje się figurka Matki Bożej zza drutów.

Materiał TVP3 Kraków wyemitowany w wieczornym wydaniu “KRONIKI”

[MEDIA=12]

Ostatnim punktem było wspólne świętowanie połączone z życzeniami dla nowowybranego prowincjała naszej krakowskiej prowincji – o.Jarosława Zachariasza.

 

Na kapitule rogozianej.


Kiedy św. Franciszek z Asyżu zwołał kapitułę pod Asyż do Porcjunkuli i w niewielkim klasztorze zabrakło miejsca dla kilku tysięcy osób, zakonnicy mieszkali wówczas w szałasach z gałęzi wierzbiny i rogoży oraz w prowizorycznych namiotach. Dlatego obrady te przeszły do historii pod nazwą kapituły namiotów albo rogozianej kapituły.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.