27 lutego w naszej bazylice przy Franciszkańskiej 10 braci z rąk wikariusza prowincji o. Pawła Dybki przyjęło posługi lektoratu i akolitatu.

Brat Łukasz, lektor już prawie działający .

Obowiązkiem lektora jest przede wszystkim czytanie słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym, ale także – co równie ważne – życie tym słowem. Przyjmując posługę bracia zobowiązali się tym samym do wychowywania w wierze dzieci i dorosłych i przygotowywania ich do godnego przyjęcia sakramentów. Będą również głosić orędzie zbawienia ludziom, którzy go jeszcze nie znają.

Drugi brat Łukasz, akolita, już aktywowany.

Akolita natomiast staje się pomocnikiem kapłana i diakona przy Ołtarzu Pańskim, może także – jako szafarz nadzwyczajny – udzielać Komunii Świętej i zanosić ja chorym. Stając przy ołtarzu akolici wezwani są do głębszego przeżywania Ofiary Eucharystycznej i kształtowania na jej wzór własnego życia, aby codziennie składali siebie w ofierze, aby szczerą miłością otaczali lud Boży, zwłaszcza słabych i chorych.

Posługi lektora i akolity są kolejnymi etapami na drodze do przyjęcia święceń kapłańskich. Pod koniec piątego roku studiów bracia przyjmują święcenia diakonatu, a po ukończeniu seminarium
(po szóstym roku) – prezbiteratu.

Nowy nabytek Kościoła. Wszyscy w komplecie i gotowi do służby.

 

 

1

  • brat Marian

    Nowym Lektorom i Akolitom życzę radosnej i owocnej (szczególnie dla nich samych) posługi „Słowu, które stało się Ciałem”! Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.