We wtorek, 20 stycznia w ramach kolejnego spotkania pastoralnego naszymi gośćmi byli przedstawiciele Żydów mesjanistycznych, tzn. takich, którzy uznają, że Jezus Chrystus jest oczekiwanym przez Naród Wybrany Mesjaszem.

Nasi goście: Irek, Noemi i Sławek przyszli do nas podzielić się swoją wiarą w Jezusa – Mesjasza. A ponieważ współtworzą oni zespół „Jarmuła Band”, czynili to głównie przez muzykę i śpiew.

Noemi, Irek i Sławek - część zespołu "Jarmuła Band"

Mieliśmy też okazję wysłuchania trudnej historii ruchu mesjańskiego, która swymi początkami sięga pierwszych lat chrześcijaństwa. Opowiedziała nam ją Noemi, która jest absolwentką Wydziału Historii UJ o specjalizacji judaistyka.

Noemi Bażanowska opowiada o ruchu mesjanistycznym
Noemi Bażanowska opowiada o ruchu mesjanistycznym
zasłuchani uczestnicy spotkania
zasłuchani uczestnicy spotkania

Obecnie liczbę Żydów mesjanistycznych na świecie szacuje się na ok. 1,5 mln. Skupieni są oni w autonomicznych wspólnotach lokalnych (gminach wyznaniowych) zwanych kongregacjami (zborami) lub synagogami. Liderzy kongregacji i synagog noszą tytuły rabinów lub rzadziej pastorów.  Żydzi mesjanistyczni łączą w sobie dwie wielkie religie monoteistyczne – judaizm i chrześcijaństwo. Wierząc w Jezusa dbają o swoją żydowską tożsamość, zachowują Prawo Mojżeszowe, zreinterpretowane w świetle Nowego Testamentu i kładą główny nacisk na ewangelizację wśród Żydów rabinicznych. Obchodzą wszystkie święta judaizmu z myślą o Mesjaszu. Używają tradycyjnego stroju modlitewnego – kipy (jarmułki), filaktrerii i tallitu (tałesu, szala modlitewnego).

1

  • br.piotr

    chwała Najwyższemu za ten czas!

    Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.