Od dzisiaj (24.12) pod tym adresem dostępna jest internetowa aukcja,z której całkowity dochód przeznaczony jest na potrzeby świetlicy środowiskowej dla dzieci, prowadzonej przez krakowskich franciszkanów oraz siostry zakonne, w miejscowości Areguá w Paragwaju. Więcej informacji o dostępnych jest tutaj.

Pragniemy wystawić do licytacji obraz znanego krakowskiego malarza, portrecisty Zdzisława Pabisiaka.  „Kontrasty brył” to olejny malunek na sklejce o wymiarach 58×28 cm. W sposób abstrakcyjny przedstawia kompozycję złożoną z brył.

Kontrasty brył - mal. Zdzisław Pabisiak
Kontrasty brył - mal. Zdzisław Pabisiak

O autorze obrazu:

Zdzisław Pabisiak urodził się 18 stycznia 1922 w Pabianicach. Wybuch II Wojny Światowej przerwał naukę malarza w liceum im. Jędrzeja Sniadeckiego w Pabianicach. Maturę zdał jako eksternista w liceum Mikołaja Kopernika w Lodzi. W latach 1945-1950 podjął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Zbigniewa Pronaszki. W roku 1949 rozpoczął prace w Collegium Maius nad rekonstrukcją fresków. Jego działalność w Collegium Maius trwała prawie 40 lat. W tym czasie wykonał wiele rekonstrukcji, kopii obrazów wzbogacając tym samym ikonografię Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odznaczony Medalem Jubileuszowym Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz Złotym Krzyżem Zasługi. W 1979 r. otrzymał tytuł docenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Poza działalnością dydaktyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim, był czynnym portrecistą, malarzem kompozycji monumentalnych oraz rekonstrukcyjnych. Zmarł 08 października 2009 r. Jego liczne obrazy znajdują się z zbiorach publicznych i prywatnych.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.