19 marca, w liturgiczną uroczystość św. Józefa, oblubieńca NMP sufragan krakowski – bp Jan Zając wyświęcił na diakonów pięciu naszych braci. Miało to miejsce podczas uroczystej mszy św. o godz. 11.00 w krakowskiej bazylice św. Franciszka.

Święcenia diakonatu przyjęli bracia: Tomasz Trawiński, Karol Januszewski, Marek Mycek, Stanisław Lelito i Marcin Drąg.

kandydaci do święceń podczas litanii błagalnej
kandydaci do święceń podczas litanii błagalnej
właściwy moment święceń - włożenie rąk
właściwy moment święceń - włożenie rąk

Na uroczystość licznie zjechali się nasi współbracia z całej niemal prowincji zakonnej oraz najbliższa rodzina braci święconych na diakonów.

Bp Jan Zając, nawiązując do uroczystości i przeżywanych przez braci rocznic 800-lecia zakonu i 600-lecia śmierci bł. Jakuba Strzemię, współpatrona prowincji, życzył diakonom, aby „każdy z nich był zapatrzony w Chrystusa jak św. Józef, aby byli zakochani w Jezusie jak św. Franciszek, posłuszni i pokorni jak bł. Jakub, aby z optymizmem chrześcijańskim, w pokornej służbie klękali przed Bogiem, a potem przed człowiekiem jak sługa Boży Jan Paweł II”. Zapewnił braci, że ogarnia ich modlitwą, prosząc dla nich o światło Ducha Świętego, o Jego moc w wiernym wypełnianiu powołania w Świętym Kościele.

Nawiązaniem do postaci bł. Jakuba był również używany przez Biskupa pastorał pochodzący z czasów jego beatyfikacji (1790 r.).

uroczystej mszy świętej przewodniczył bp Jan Zając
uroczystej mszy świętej przewodniczył bp Jan Zając
nowi diakoni z księdzem Biskupem, ojcem Rektorem i swoim wychowawcą
nowi diakoni z księdzem Biskupem, ojcem prowincjałem, ojcem Rektorem i swoim wychowawcą

Po liturgii święceń był też czas na wspólne świętowanie w gronie najbliższych i znajomych.

Już od czasów apostolskich przez nałożenie rąk święci się w Kościele diakonów, aby dzięki łasce sakramentalnej mogli skutecznie pełnić swoje posługiwanie. Święty stan diakonatu już od początku dziejów Kościoła cieszy się wielkim szacunkiem wspólnoty wierzących. Zadaniem diakona, stosownie do tego, co mu wyznaczy kompetentna władza, jest uroczyste udzielanie chrztu, przechowywanie i rozdzielanie Eucharystii, asystowanie i błogosławienie w imieniu Kościoła związkom małżeńskim, udzielanie Wiatyku umierającym, czytanie Pisma Świętego, nauczanie i napominanie ludu, przewodniczenie nabożeństwom i modlitwie wiernych, sprawowanie sakramentaliów, przewodniczenie obrzędom żałobnym i pogrzebowym. Diakoni, poświęcający się powinnościom miłości i posługi winni być – w myśl słów św. Polikarpa – „miłosierni, gorliwi, postępujący drogą prawdy tego Pana, który stał się sługą wszystkich”.

Więcej zdjęć ze święceń można zobaczyć w galerii.

2

  • Przem

    Pozdrawiam i gratuluje! Pamietam w modlitwie

    Odpowiedz
  • beata

    Nowym diakonom wielu łask i Bożej opieki.

    Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.