Wieczór sederowy, Pascha żydowska na krużgankach naszego klasztoru w Krakowie.

4 kwietnia 2009 r., w sobotę, już po raz trzeci odbył się sederowy wieczór paschalny – pascha żydowska. Według kalendarza żydowskiego w tym roku pascha przypada na 8 kwietnia. Pierwszy wieczór święta jest najbardziej uroczystym momentem życia żydowskiego. Spożywa się wtedy w gronie rodziny najbardziej uroczystą kolację sederową, podczas której czytana jest Haggada o wyjściu Żydów z Egiptu.

Seder tradycyjnie urządza się w domu, w gronie rodziny i przyjaciół. Jest to pamiątka starożytnej ofiary paschalnej. Pesach, to jedna z czterech nazw tego święta, najbardziej znana. Podczas tej uroczystości zabijano baranka paschalnego. Jego krwią należało skropić drzwi domu, by w ten sposób uchronić dom, przed aniołem śmierci, który przeszedł przez Egipt. Następnie ten baranek miał być spożyty podczas wieczornej uczty. Najważniejszym zakazem obowiązującym Żydów podczas paschy jest zakaz spożywania ( a nawet posiadania w domu) chleba kwaszonego (chamec). Obowiązkiem jest spożywanie chleba niekwaszonego – macy. Obok baranka na talerzu sederowym znajduje się jajko. Podczas uczty pije się cztery kielichy wina dla upamiętnienia czterech sposobów nazwania wyzwolenia. Jedno z dzieci zadaje pytania dotyczące znaczenia obrzędów Paschy, na które odpowiada głowa rodziny. Następnie biesiadnicy odmawiają psalmy Hallel. Podczas kolacji spożywa się gorzkie zioła, znajdujące się na talerzu i zanurza w słonej wodzie.

Wieczór sederowy składa się z wielu tradycyjnych rytuałów, odprawianych w ustalonym porządku. Obok tego są zwyczaje takie jak: dzieci szukają ukrytej macy, za co dostają nagrody, jeden z pucharów napełnia się dla Eliasza, którego się szuka, wino jest ulewane dziesięć razy na pamiątkę 10 plag egipskich. Taką Paschę mieliśmy okazję przeżywać a krużgankach klasztoru Franciszkanów w Krakowie w ostatnią sobotę, gdzie gościło ponad 400 osób. Wieczór sederowy celebrował rabin wraz z synem i córką Michael Zinn, dyrektor Międzynarodowego Centrum Mesjanistycznego w Jerozolimie. Żydzi mesjanistyczni łączą stosowanie prawa żydowskiego z chrześcijańskim. Judeochrześcijaństwo liczy wiele grup, szczególne odrodzenie nastąpiło w USA, są również takie grupy w Polsce. Obecnie na świecie istnieje około 50 mesjanistycznych kongregacji i synagog. Krakowski wieczór był także przepełniony śpiewami żydowskimi – zespół „Jarmuła Band”, co tworzyło atmosferę radości i klimat domowej wspólnoty.

Organizatorami wieczoru byli: misja „Poślij Mnie”, Szkoła Ewangelizacji i Życia Chrześcijańskiego „En Christo” oraz nasze franciszkańskie WSD i Klasztor. Radością napawa fakt, że uczestnikami tej paschy byli chrześcijanie z różnych denominacji. Taki wieczór to wędrówka do źródeł naszej wiary, poznawania Chrystusa i przygotowania do głębokiego przeżycia triduum Paschalnego – szczyt liturgii Kościoła i najważniejsze tajemnice naszej wiary.

br. Piotr Odój

Więcej zdjęć w Galerii.

4

 • Piotr

  Mam dwa pytania:
  1) Czy, zgodnie z zasadą wzajemności, żydzi zaprosii Was do swoich świątyń i pozwoli tam prezentować zwyczaje chrześcijańskie oraz głoszenie Ewangelii Chrystusa?
  2) Czy „judeochrześcijaństwo” nie jest przypadkiem nurtem nowej pogańskiej religii New Age (synkretyzm i równowartość wszystkich religii)?

  Odpowiedz
 • Jacek

  Katolicki – tłumaczy się : 'o szerokich horyzontach’. To było wspaniałe ponadczasowe spotkanie modlitewne, jeszcze jeden krok do jednoczenia chrześcijan. Brawo!!!

  Odpowiedz
 • acc

  Jedną nogą tam byłem…
  Dzięki Karolek, żeś mnie w czas wypuścił 🙂

  Odpowiedz
 • br. Marcin

  W odpowiedzi na pytania postawione przez Piotra, nasuwają mi sie dwie odpowiedzi:
  1) Co z zasadą bezinteresowności, tak zresztą cenioną w chrześcijaństwie? A poza tym zostaliśmy zaproszeni przez prowadzącego rabbinaMichaela do Jerozolimy, jak możesz nam to zasponsorować to z chęcią cię zabierzemy.
  2) To nie jest synkretyzm religijny i nic nie ma wspólnego z New Age, ale poszukaj raczej po internecie pod hasłem Żydzi Mesjanistyczny, a później oceniaj.
  Pokój z Tobą

  Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.