W czwartek 18 lutego w godzinach popołudniowych grono absolwentów naszego seminarium powiększyło się o pięciu braci z kursu VI, którzy w tym dniu zdawali swój egzamin magisterski.

W komisji obok promotorów prac znaleźli się również wykładowcy Pisma Świętego, teologii  fundamentalnej, dogmatyki i teologii moralnej, z których to dziedzin bracia musieli opracować do egzaminu po pięć przekrojowych zagadnień. Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie reprezentował przewodniczący komisji dziekan Wydziału Teologicznego – ks. dr hab. Jan Daniel Szczurek.

Oczywiście przed wejściem na salę egzaminacyjna nie obyło się bez stresu, w końcu ten egzamin wieńczył cały 6-letni okres studiów…

minuty zamieniały się w godziny...
minuty zamieniały się w godziny...
a to już komisja egzaminacyjna "w akcji"
a to już komisja egzaminacyjna "w akcji"

Takie są natomiast tematy prac naszych braci:

 • br. Marcin Drąg, Antyfonarz franciszkański z 1743 r. jako efekt XVIII-wiecznej reformy liturgicznej w świetle tradycji muzyczno-liturgicznej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, praca z muzyki kościelnej, pod kierunkiem ks. dra Roberta Tyrały;
 • br.Karol Januszewski , Teologiczno-pastoralne przesłanie ikony Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny (bazylika Ojców Franciszkanów w Krakowie), praca z teologii dogmatycznej, pod kierunkiem o. prof. dra hab. Andrzeja Napiórkowskiego OSPPE;
 • br. Stanisław Lelito, Historia klasztoru Franciszkanów w Starym Sączu (1280-1815), praca z historii Kościoła, pod kierunkiem o. dra Adama Mączki OFMConv.
 • br. Marek Mycek, Duchowość seraficka na podstawie pism błogosławionego Honorata Koźmińskiego, praca z teologii duchowości pod kierunkiem o. dra Andrzeja Ruszały OCD.
 • br. Mateusz Otręba (karmelita), Miłosierdzie Boże w życiu św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza na podstawie jej pism, praca z teologii duchowości, pod kierunkiem o. prof. dra hab. Jerzego Gogoli OCD.

Za tydzień świeżo upieczeni bracia magistrowie muszą zdać jeszcze egzamin jurysdykcyjny z prawa kanonicznego i teologii moralnej, który – po otrzymaniu święceń kapłańskich – umożliwi im spowiadanie wiernych. Po tym egzaminie wyjadą na 3-miesięczne praktyki do naszych klasztorów, gdzie odbędą ostatni etap przygotowań do czekających ich w czerwcu święceń.

2

 • Fufeta

  Gratulacje dla świeżo upieczonych Magistrów od świeżo upieczonego Inżyniera:)) Pax

  Odpowiedz
 • wojtek

  serdeczne gratulacje BRACIA MAGISTRZY! do zobaczenia niedlugo….

  Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.