28 stycznia 1392 r. w obecnej katedrze tarnowskiej sakrę biskupią przyjął bł. Jakub Strzemię, franciszkanin. Dokładanie 617 lat później nasza wspólnota pielgrzymowała do tego miejsca, aby w ten sposób włączyć się w przeżywanie obchodzonego w tym roku w naszej prowincji zakonnej jubileuszu 600-lecia śmierci naszego błogosławionego Współbrata.

Z Krakowa wyjechaliśmy ok. 14.30, aby po dwóch godzinach jazdy dotrzeć do Tarnowa. Tam o 17.30 bracia z seminaryjnej sekcji historycznej zaprezentowali alumnom tarnowskiego WSD sylwetkę Błogosławionego.

zebranych w tarnowskiej katedrze powitał odpowiedzialny za przygotowanie jubileuszu w naszej prowincji - br. Rafał Antoszczuk
zebranych w tarnowskiej katedrze powitał odpowiedzialny za przygotowanie Jubileuszu w naszej prowincji - br. Rafał Antoszczuk

Centralnym punktem naszej pielgrzymki była uroczysta Msza święta w katedrze w Tarnowie. Liturgii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ordynariusz tarnowski – ks. bp Wiktor Skworc. W koncelebrze byli jego dwaj biskupi pomocniczy: Władysław Bobowski i Wacław Lechowicz, wikariusz naszej prowincji zakonnej – o. Paweł Dybka, wychowawcy z wszystkich domów formacyjnych naszej prowincji oraz przełożeni miejscowego seminarium. Oprócz naszej wspólnoty seminaryjnej w Eucharystii uczestniczyli również bracia prenowicjusze z Głogówka, bracia nowicjusze z Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla oraz alumni seminarium diecezji tarnowskiej. Bezpośrednio przed Mszą świętą miało miejsce krótkie nabożeństwo do bł. Jakuba, które poprowadził Wikariusz prowincji.

nabożeństwo do bł. Jakuba
nabożeństwo do bł. Jakuba
msza święta koncelebrowana
msza święta koncelebrowana

W skierowanym do zebranych słowie bp Skworc zaprosił, aby w kontekście życia bł. Jakuba Strzemię zastanowić się nad własną odpowiedzialnością o Kościół. Cecha ta bowiem powinna charakteryzować wszystkich kandydatów do kapłaństwa. Troszczyć się o życie Kościoła oznacza więc trwać w komunii z Jezusem. Komunia z Jezusem domaga się pogłębiania naszej wiary w oparciu o słowo Boże i nauczanie Kościoła; domaga się wierności, posłuszeństwa temu słowu; domaga się miłości – wyjaśniał.

kazanie bpa Skworca
kazanie bpa Skworca

W procesji z darami nasza wspólnota zakonna zaniosła biskupowi tarnowskiemu fragment relikwii oraz obraz bł. Jakuba. Taki sam obraz otrzymało od nas również tarnowskie seminarium.

procesja z darami
procesja z darami

Przez całe nasze spotkanie towarzyszył nam wypożyczony z naszej Bazyliki krzyż z relikwiami bł. Jakuba, którym na zakończenie mszy św. pobłogosławił nas Ksiądz Biskup.

błogosławieństwo relikwiami bł. Jakuba
błogosławieństwo relikwiami bł. Jakuba

Po wspólnej modlitwie skorzystaliśmy z gościnności miejscowego seminarium i zjedliśmy razem kolację.

Więcej zdjęć z naszej pielgrzymki do tarnowskiej katedry można zobaczyć w galerii.

bł. Jakub Strzemię, biskup
bł. Jakub Strzemię, biskup

Jakub Strzemię urodził się ok. 1340 r. w rodzinie szlacheckiej, najprawdopodobniej w Małopolsce. Jako młody człowiek wstąpił do franciszkanów, przyłączając się do grona braci wędrownych kaznodziejów. Głosił Ewangelię na Rusi, na terenach przyłączonych przez Kazimierza Wielkiego. Słynął ze skromnego i świątobliwego trybu życia. W 1391 r. mianowany został arcybiskupem Halicza. Jako arcybiskup pozostał ubogi, skromny i zaangażowany w pracę misyjną. W 1412 r. doprowadził do przeniesienia stolicy metropolii halickiej do Lwowa. Rozpoczął też budowę lwowskiej katedry. Zmarł w opinii świętości 20 października 1409 r. Beatyfikowany przez papieża Piusa VI 11 września 1790 r. Od 1910 r. jest – obok św. Antoniego z Padwy – współpatronem naszej prowincji zakonnej.

Więcej informacji na temat życia bł. Jakuba i jego kultu można znaleźć na stronie internetowej: www.jakubstrzemie.pl

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.