Jak co roku Wielki Post rozpoczęliśmy dniem skupienia w Środę Popielcową. Prowadził go pierwszy zakonny wychowawca większości z nas, a obecnie proboszcz i przełożony klasztoru w Legnicy – o. Piotr Bielenin

W wygłoszonych o nas przed południem konferencjach o. Piotr zachęcił nas do tego, aby rozpoczynający się post przeżyć przede wszystkim jako czas rzetelnej i intensywnej pracy nad sobą. Przestrzegał przed podejmowaniem praktyk postnych w oderwaniu od modlitwy i czynnej miłości bliźniego. Podkreślał, że głównym celem postu jest postawienie Jezusa na pierwszym miejscu. Jako wzór pokutnika kaznodzieja postawił nam przed oczyma św. Franciszka.

o. Piotr Bielenin podczas konferencji
o. Piotr Bielenin podczas konferencji

Zewnętrznym symbolem rozpoczynanego przez nas okresu pokuty było nałożenie na głowy poświęconego popiołu. Dokonało się to podczas wspólnotowej eucharystii w kaplicy seminaryjnej.

posypanie głów popiołem
posypanie głów popiołem

Popołudniu był czas na medytację słowa Bożego (Mk 2, 18-20) i dzielenie się owocami medytacji w grupach.

Wieczór spędziliśmy na adoracji Najświętszego Sakramentu, po której udaliśmy się do bazyliki, aby wraz ze wspólnotą klasztorną uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w kaplicy Męki Pańskiej. Zwyczaj wspólnych Dróg Krzyżowych seminarium i klasztoru jest praktykowany we wszystkie środy Wielkiego Postu. Spotykamy się wtedy przy zamkniętym kościele o godz. 20.00.

adoracja Najświętszego Sakramentu
adoracja Najświętszego Sakramentu
wspólnotowa Droga Krzyżowa
wspólnotowa Droga Krzyżowa

Rozpoczęty Środą Popielcową 40-dniowy czas pokuty ma nas odnowić wewnętrznie, a przez to przygotować na owocne przeżycie Świętego Triduum Paschalnego i Świąt Wielkiej Nocy.

Więcej zdjęć z tego dnia skupienia można zobaczyć w galerii.

1

  • acc

    A w Czechach sypie się
    popiół na czoło… Owocnego przeżycia Wielkiego Postu!

    Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.