Dniem skupienia w Środę Popielcową wspólnota klasztorno-seminaryjna krakowskich franciszkanów wraz z całym Kościołem weszła w przeżywanie Wielkiego Postu – 40-dniowego okresu pokuty, przygotowującego do owocniejszego przeżycia Świąt Wielkanocnych.O głoszenie nam w tym dniu słowa Bożego został poproszony o. Augustyn Pelanowski, paulin. Podczas konferencji i homilii z wielka mocą podkreślał, że okres, który się rozpoczyna w Kościele i naszym życiu, to przede wszystkim czas odkrycia na nowo, jak bardzo potrzebujemy Boga i przylgnięcia do Niego przez szczerą, autentyczna modlitwę w miejscu odosobnionym, w swojej „zamkniętej izdebce”.

o. Augustyn Pelanowski z pasją głoszący nam słowo Boże
o. Augustyn Pelanowski z pasją głoszący nam słowo Boże

Podczas wspólnotowej Mszy św., której przewodniczył przełożony krakowskiego klasztoru – o. Stanisław Glista. Odbył się tradycyjny obrzęd posypania głów poświęconym popiołem na znak podjęcia pokuty.

"Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!"
"Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!"

Po południu po odśpiewaniu Koronki do Miłosierdzia Bożego, był czas na medytację Pisma Świętego i adorację Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz wspólnotowe nieszpory.

Wieczorem zebraliśmy się w Kaplicy Męki Pańskiej, by tam przejść Droga Krzyżową, po której – dla chętnych – był dalszy ciąg adoracji Pana.

nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Kaplicy Męki Pańskiej
nabożeństwo Drogi Krzyżowej w Kaplicy Męki Pańskiej

Ojciec AUGUSTYN PELANOWSKI – paulin, ur. 1963 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ojciec duchowny w Seminarium oo. Paulinów na krakowskiej Skałce. Autor komentarzy biblijnych w “Gościu Niedzielnym” i “Agendzie Liturgicznej Maryi Niepokalanej”. Pan Bóg posłużył się nim podczas “dotykania” znanych polskich muzyków rockowych: m.in. Tomasza Budzyńskiego (Armia), Dariusza Malejonka (HOUK), Piotra Żyżelewicza (Armia, Voo-Voo) i Grzegorza “Dzikiego” Wacława, zawiązanego z warszawskim środowiskiem anarchistycznym.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.