Już od ponad 750 lat w niedzielę po liturgicznej uroczystości św. Stanisława, biskupa i męczennika w Krakowie odbywa się tradycyjna procesja z Wawelu na Skałkę. W tym roku miało to miejsce 10 maja. W procesji wzięli również udział nasi bracia z rocznika II i IV.
Procesja ruszyła spod Wawelskiego wzgórza o 10.00. Dla podkreślenia przypadającej w tym roku 800. rocznicy charyzmatu franciszkańskiego nasi bracia na zmianę z braćmi „brązowymi” i kapucynami nieśli w procesji kopię krzyża „San Damiano”. Wśród relikwii świętych niesione były również doczesne szczątki bł. Jakuba Strzemię – współpatrona naszej prowincji zakonnej, którego 600-lecie śmierci w tym roku wspominamy. W procesji nie zabrakło także działających przy naszej Bazylice bractw.



Uroczystej mszy św. na zakończenie procesji przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce – abp Józef Kowalczyk, natomiast homilię wygłosił ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej – bp Tadeusz Rakoczy.


Stanisław ze Szczepanowa urodził się ok. 1030 r. Studiował w Paryżu, około 1070 r. został biskupem Krakowa. Był gorliwym i bezkompromisowym pasterzem. Napomniał króla Bolesława (prawdopodobnie za jego niemoralne postępowanie), a ten zabił go podczas sprawowania mszy św., 11 kwietnia lub 8 maja 1079 r. w krakowskim kościele św. Michała na Skałce. 8 września 1253 r. papież Innocenty IV kanonizował biskupa Stanisława w bazylice św. Franciszka w Asyżu. Kult św. Stanisława odegrał ogromną rolę w zjednoczeniu rozbitego na dzielnice państwa polskiego. Większość polskich diecezji czci św. Stanisława jako głównego patrona. Papież Jan XXIII w 1963 r. ustanowił go – wraz ze św. Wojciechem i Najświętszą Maryją Panną Królową Polski – głównym patronem Polski. Relikwie św. Stanisława spoczywają w katedrze na Wawelu.
fot. o. Paweł Dybka OFMConv. (za www.franciszkanie.pl)