Po tygodniu odpoczynku bracia seminarzyści z nowym zapałem zabrali się do intensywnego studiowania. Od początku tygodnia znaczną część naszego dnia zajmuje słuchanie wykładów.
Wraz z nowym semestrem w naszym seminarium ruszyły również zapowiadane już wcześniej wykłady monograficzne. Pierwszy – poświęcony sztuce franciszkańskiej – miał miejsce w środę, 18 lutego, a powadził go o. dr Cyprian Moryc, bernardyn z Lublina, historyk sztuki.

Tradycyjnie wykład ten zgromadził studentów IV i V roku pięciu seminariów franciszkańskich współpracujących z Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie. Oprócz naszych braci uczestniczą w nim: Bracia Kapucyni z ul. Loretańskiej, Bracia Mniejsi (tzw. Reformaci) z krakowskich Bronowic, Braci Bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Bracia Mniejsi z Katowic-Panewnik.

Jak przystało na wykład z historii sztuki nie ograniczył się on tylko do wykładu. Jego dopełnieniem był spacer po usytuowanych w centrum Krakowa świątyniach poszczególnych rodzin franciszkańskich, podczas którego o. Cyprian wskazywał na cechy charakterystyczne dla architektury każdej z nich.

Oprócz monografów od poniedziałku do piątku trwa w seminarium normalny tok wykładów. W ich ramach od poniedziałku roczniki III i IV mają intensywny kurs na temat starotestamentalnej Księgi Psalmów, który prowadzi specjalizujący się w tym zagadnieniu o. prof. dr hab. Stanisław Bazyliński z Rzymu. Ponieważ wykładowca będzie przebywał w Polsce krótko, wykłady (16 godz.) zostały skumulowane w jednym tygodniu i bracia uczestniczą w nich głównie popołudniami (średnio po 3 godz. dziennie).


Również braciom z innych roczników nie brakuje intelektualnych wrażeń… 🙂
Studia są jednym z istotnych elemntów formacji zakonnej i kapłańskiej. Stanowią przygotowanie do podejmowanych w przyszłości posług. W krakowskim klasztorze franciszkanów studium zakonne istnieje nieprzerwanie od XIII wieku.
1
Widze, że Lota jak zwykle w czołówce 🙂
Ano ano porzadek „must sein”