Przed stu laty wykładowca franciszkańskiego seminarium, o. Maksymilian Maria Kolbe, wraz z o. Czesławem Kellarem i szóstką braci kleryków założył w Krakowie pierwsze polskie koło Rycerstwa Niepokalanej. Tak zaczął się w naszym seminarium polski rozdział stowarzyszenia, do którego dzisiaj przynależą setki tysięcy ludzi na całym świecie.

W obchodach stulecia istnienia MI w Polsce wzięli udział Rycerze z Brzeska, Dąbrowy Górniczej, Głogówka, Harmęż, Horyńca-Zdroju, Kalwarii Pacławskiej, Kielc, Krakowa, Krosna, Legnicy, Lubomierza, Lwówka Śląskiego, Pieńska, Przemyśla, Rychwałdu, Sanoka, Wrocławia, Zielonej Góry, archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej. Stawiły się również ss. Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego.

Uroczystości rozpoczęły się powitaniem w auli bł. Jakuba. Następnie o. Piotr Cuber wygłosił konferencję, w której pokrótce przypomniał historię powstania MI, jego przeniesienia na grunt polski oraz pierwszych lat rozwoju.

Następnie zgromadzeni przeszli do bazyliki na nabożeństwo różańcowe. Po nim odbyła się Eucharystia, której przewodniczył o. Marian Gołąb. Homilię wygłosił o. Piotr Lenart, wiceprezes Rycerstwa Niepokalanej. Mówił w niej o św. Maksymilianie jako o człowieku, który nie bał się przyznać do Chrystusa, a przeciwności potrafił znosić po rycersku. Wskazał też na zasadnicze elementy „ducha MI”: posłuszeństwo, ubóstwo, miłość i pokorę.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.