W słoneczny, czerwcowy dzień (4VI) w bazylice św. Franciszka w Krakowie dwóch naszych braci przyjęło święcenia kapłańskie. Marcin Urbański i Marian Michasiów otrzymali święcenia kapłańskie z rąk ks. bp. Marka Mendyka – biskupa pomocniczego diecezji legnickiej.

W swoim słowie skierowanym w czasie homilii ksiądz biskup mówił o darze i tajemnicy jaką są Eucharystia i kapłaństwo. Na podstawie słów zaczerpniętych z Drugiej Modlitwy Eucharystycznej, wskazał  na najważniejszy element posługi kapłańskiej, jakim według niego jest stać przed Panem i Jemu służyć.

 

namaszczenie dłoni świętym olejem - o. Marcin
namaszczenie dłoni świętym olejem - o. Marcin

 

namaszczenie dłoni świętym olejem - o. Marian
namaszczenie dłoni świętym olejem - o. Marian

Szafarz święceń mówił także jakim należy być kapłanem, aby dobrze spełniać tę posługę. Kapłan ma być czujny, aby świat był wrażliwy na Boga. Kapłan musi być prawy, nieustraszony i gotowy znosić zniewagi dla Chrystusa, jak chociażby franciszkańscy święci, np. św. Maksymilian. Ks. biskup ukazał także zebranym gościom sylwetki braci, którzy przyjmowali święcenia.

 

neoprezbiterzy wraz z szafarzem oraz przełożonymi
neoprezbiterzy wraz z szafarzem oraz przełożonymi

Teraz neoprezbiterzy będą odwiedzać swoje parafie, nasze domy formacyjne oraz klasztory sióstr klarysek, aby dzielić się z nimi radością święceń, a od lipca udadzą się na swoje pierwsze placówki.

Zapraszamy do galerii.

4

 • wrocek

  Gratulacje! Gdzie będą pracowali nasi neoprezbiterzy?:)

  Odpowiedz
 • br. Andrzej

  Jeszcze nie wiadomo gdzie neoprezbiterzy będą pracować. Na razie czekają na decyzję przełożonych w tej sprawie

  Odpowiedz
 • Krz

  Dlaczego na święceniach był obecny biskup Marek aż z diecezji legnickiej, a nie biskup z Krakowa?

  Odpowiedz
 • br. Andrzej

  Na święceniach obecny był biskup z Legnicy, ponieważ zarówno o. Marcin jak i o. Marian pochodzą z tamtej diecezji, a poza tym na święcenia można wybrać każdego biskupa, z każdej diecezji, szczególnie jeżeli święcenia są w jakimś Instytucie zakonnym, gdzie są bracia z różnych diecezji. Często zdarza się tak, że święceń udzielają biskupi związani z danym Zakonem.

  Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.