W każdym kościele franciszkańskim 3 października wieczorem odprawiane jest nabożeństwo ” TRANSITUS”,

upamiętniające śmierci św. Franciszka, który zmarł wieczorem 3 października 1226 roku. We wszystkich zakonach franciszkańskich na całym świecie uroczyście celebruje to nabożeństwo w wigilię uroczystości św. Franciszka.

Samo słowo pochodzi oczywiście z języka łacińskiego i oznacza przejście, a śmierć św. Franciszka była takim właśnie przejściem z życia pokuty do życia w chwale Nieba.
W czasie “Transitusu” przypominamy sobie ostatnie chwile życia św. Franciszka i dziękujemy za tego niezwykłego Świętego, który do końca ukochał Boga i wszystkie stworzenia, a nawet śmierć nazywał swoją siostrą, która prowadzi ludzi do Stwórcy. Nabożeństwo zakończyło się ucałowaniem relikwii św. Franciszka.

Św. Franciszek umierał w cierpieniu, był prawie niewidomy, z krwawiącymi ranami – stygmatami, pełen lęku o losy zakonu. Tuż przed śmiercią kazał położyć się na ziemi, tuż przy swojej ukochanej kapliczce Matki Bożej Anielskiej, nazywanej Porcjunkulą, czyli “Cząsteczką”. Pochowano go w kościele św. Jerzego w Asyżu, a w 1230 r. ciało przeniesiono do asyskiej bazyliki św. Franciszka, gdzie spoczywa do dzisiaj.

za www.franciszkanie.pl

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.