W dniach od 9 do 12 kwietnia nasza wspólnota seminaryjna wraz z całym Kościołem przeżywała Święte Triduum Paschalne – czas szczególnej celebracji misterium naszego zbawienia, podczas którego wierzący na całym świecie towarzyszą swojemu Panu i Bogu od wieczernika, przez ogrójec, pojmanie, stawanie przed kolejnymi sędziami aż po śmierć na krzyżu, zstąpienie do otchłani i pusty grób.

Część z nas wyjechała na ten czas na praktyki pastoralne do różnych klasztorów naszej prowincji. Spośród pozostałych braci kilku tworzyło asystę w kościele Sióstr Klarysek przy ul. Grodzkiej w Krakowie i u Sióstr Sercanek przy ul. Garncarskiej. Jednak większość przeżywała celebrację Triduum w naszej Bazylice, angażując się w asystę, schole, posługi porządkowe itp.

Rozpoczęciem Triduum była wielkoczwartkowa Msza wieczerzy Pańskiej, której w naszej bazylice przewodniczył Ojciec Prowincjał. Po jej zakończeniu rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy.

Msza Wieczerzy Pańskiej
Msza Wieczerzy Pańskiej
przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy
przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy

W Wielki Piątek o 11.00 wraz z alumnami Seminarium Archidiecezjalnego uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej prowadzonej przez ks. Kardynała Dziwisza. Wieczorem natomiast w Liturgii Męki Pańskiej, której przewodniczył nasz Ojciec Duchowny – o. Jan Janus. Po liturgii rozpoczęła się adoracja Pana w grobie.

Droga Krzyżowa z ks. Kardynałem
Droga Krzyżowa z ks. Kardynałem
Liturgia Męki Pańskiej
Liturgia Męki Pańskiej
adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie
adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie

Szczytem celebracji Triduum była liturgia Wigilii Paschalnej, której w sobotni wieczór przewodniczył przełożony klasztoru – o. Stanisław Glista. Składała się ona z czterech części: Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej i Liturgii Eucharystycznej. W niedzielny poranek naszą modlitwę zwieńczyła Msza św. z procesją rezurekcyjną, której przewodniczył Ojciec Prowincjał.

Wigilia Paschalna - poświęcenie ognia
Wigilia Paschalna - poświęcenie ognia
Wigilia Paschalna - okadzenie paschału
Wigilia Paschalna - okadzenie paschału

W galerii można znaleźć więcej zdjęć z liturgicznych obchodów Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wigilii Paschalnej.

2

 • Barbara

  Wspomnienia są piękne, ale podajcie bieżące informacje. W jakich godzinach odprawwia się triduum paschalne 2010? Wieczorem – to za mało!!!

  Odpowiedz
 • br. Marian

  Godziny celebracji liturgicznych są takie same, jak w zeszłym roku: Wielki Czwartek, g. 18.00 – Msza Wieczerzy Pańskiej; Wielki Piątek, g. 18.00 – Liturgia Męki Pańskiej; Wielka Sobota, g. 20.00 – Wigilia Paschalna; Niedziela Wielkanocna, g. 6.00 – Rezurekcja.
  Zapraszamy i przepraszamy za niedoinformowanie! Zawsze aktualne informacje można znaleźć w ogłoszeniach z Bazyliki na stronie klasztoru św. Franciszka: http://www.franciszkanska.pl/ogloszenia.php

  Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.