03. 10. 2009r. Kraków

Rankiem, w kaplicy sióstr klarysek odbyła się msza święta pod przewodnictwem o. Jerzego Norela, Wikariusza Generalnego Zakonu braci Mniejszych Konwentualnych.

A już od godziny 10:00 otwarły się progi naszego krakowskiego klasztoru. Było to chyba pierwsze takie wydarzenie w jego długiej historii. Dla osób świeckich udostępniliśmy najważniejsze miejsca dla naszego codziennego, wspólnotowego życia. Bardzo miłym gestem były kwiaty wręczane braciom z okazji jubileuszu przez zwykłych ludzi, za które serdecznie dziękujemy.

O godzinie 16:30 rozpoczęła się uroczysta msza święta. Homilię wygłosił kard. Franciszek Macharski. Nawiązując do obchodzonego jubileusz, stwierdził, że oto Asyż przyszedł do Krakowa. Do miasta, które sobie Jezus upodobał tak jak św. Franciszka. Poprzez te 800 lat przez jego Zakon przechodziły tysiące, braci i sióstr których dotykał Duch Święty – ten sam który dotykał św. Franciszka i św. Klarę. I ten Duch Święty dal Franciszkowi podobieństwo do Jezusa i to Ukrzyżowanego. A nawiązując do znajdującego się w bazylice obrazu Matki Bożej Bolesnej, kardynał podkreślił iż jest Ona Smętną Dobrodziejką Krakowa ponieważ przypomina nam, że Miłość nie jest kochana.

Po mszy bracia uczestniczyli w nabożeństwie Transitus – pamiątce przejścia naszego Serafickiego Ojca z życia ziemskiego do niebiańskiego. Nabożeństwo poprowadził kard. Franciszek Macharski.

Wieczorem bracia przeszli uroczyście na rynek krakowski, na którym odbyła się premiera oratorium „Transitus”. Słowa do niego ułożyła Beata Mencel, a muzykę skomponował Joachim Mencel.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.