W dniach 30–31 marca w Kalwarii Pacławskiej odbyło się uroczyste zakończenie obchodów 100. rocznicy śmierci o. Wenantego Katarzyńca. Czcigodny Sługa Boży wychowywał się w trudnych warunkach materialnych, był doświadczany przez biedę. Pracował na własne utrzymanie, gdyż rodzicom, którzy trudnili się uprawą roli, ciężko było opłacić jego naukę. Przyjęty do Zakonu Franciszkanów okazał się gorliwym, pokornym i skromnym zakonnikiem. W czasie formacji znany był z pomocy innym braciom w nauce. W latach późniejszych wychowywał młodych adeptów życia zakonnego będąc magistrem nowicjatu. Stopniowo jednak podupadał na zdrowiu. Wyniszczała go gruźlica, która ostatecznie stała się ostatecznie przyczyną jego śmierci 31 marca 1921 r.
Na zakończenie obchodów do Kalwarii Pacławskiej przybyło wielu braci z całej Polski, a także spoza jej granic. Zarówno prowincjałowie, przełożeni jednostek jurysdykcyjnych, goście z klasztorów, jak i wychowawcy wraz z braćmi przebywającymi na formacji. Gościem szczególnym był minister generalny naszego zakonu fr. Carlos Alberto Trovarelli. Te dni były jednocześnie spotkaniem braci zrzeszonych w ramach federacji Europy Środkowo–Wschodnej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, zwanej FEMO.
Pierwszy dzień spotkania rozpoczęła modlitwa o pokój. Połączoną ją z symbolicznym gestem wypuszczenia białych gołębi. Była wspólna modlitwa nieszporami, różańcem i kompletą, a także konferencja o dwóch wyjątkowych zakonnikach i ich przyjaźni, Maksymilianie Kolbe i Wenantym Katarzyńcu. Nie zabrakło również braterskiego spotkania.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy jutrznią. Po oratorium upamiętniającym postać Czcigodnego Sługi Bożego odbyła się uroczysta celebracja Mszy Świętej pod przewodnictwem ministra generalnego zakonu.
Dla nas jako seminarzystów z WSD Franciszkanów w Krakowie było to ważne wydarzenie. Możliwość uczczenia pamięci wyjątkowego współbrata oraz spotkanie w gronie wielkiej rodziny zakonnej zwieńczone wspólną Eucharystią. Wszystko w miejscu wyjątkowym – sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej.