Tradycyjnie już w II semestrze roku akademickiego w naszym seminarium ruszają wykłady monograficzne o tematyce franciszkańskiej. Będą one odbywały się w każdą środę w auli bł. Jakuba.

Organizatorami monografów są Ośrodek Studiów Franciszkańskich PAT (Papieskiej Akademii Teologicznej) oraz Konferencja Rektorów Seminariów Franciszkańskich. Słuchaczami wykładów będą natomiast klerycy IV i V roku pięciu seminariów franciszkańskich współpracujących z PAT-em.

Tematy tegorocznych monografów:

1. Alternatywne systemy pedagogiczne w promowaniu franciszkanizmu – o. dr Rafał Szymkowiak OFMCap (terminy: 4, 11 i 25 marca; 22 kwietnia; 6 i 20 maja; 3 czerwca)

2. Sztuka franciszkańska (rzeźba, malarstwo, architektura) – o. dr Cyprian Moryc OFM (terminy: 18 lutego; 18 marca; 1 i 29 kwietnia; 13 i 27 maja; 10 czerwca)

Wykłady mają charakter otwarty. Dlatego też wszystkich zainteresowanych podejmowaną na nich tematyką zapraszamy już od najbliższej środy do seminaryjnej auli bł. Jakuba (ul. Franciszkańska 4, wejście od strony plant). Zajęcia będą trwały od 9.00 do 12.30 z półgodzinną przerwą od 10.30 do 11.00.

Idea wspólnych wykładów monograficznych dla studentów wszystkich seminariów franciszkańskich współpracujących z Papieską Akademią Teologiczną zrodziła się 4 lata temu jako inicjatywa Konferencji Rektorów Seminariów Franciszkańskich. Od tego czasu co roku w ramach tych wykładów omawiane są rozmaite zagadnienia związane z franciszkańską szkołą filozoficzno-teologiczną oraz z historią franciszkanizmu. Np. zeszłoroczne monografy poświęcone były filozofii bł. Jana Dunsa Szkota oraz punktów zapalnych i fałszywych stereotypów w historii franciszkanów.

1

  • acc

    To ja bym kiedy może na tą przerwę chętnie wpadł 🙂

    Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.